İLK ENSTRÜMANIMI KENDİM YAPTIM "Bal peteklerinin arasından sızan tatlı melodiler."YAĞMURUN KIZI" Muammer Enginsu'nun ilk albümünden bahsederken söze böyle başlamak sanırım yerinde olur.Zira öyle bir serüvenle başlıyor hikaye.



Daha ilk okul yıllarında müziğe yatkınlığı olduğu anlaşılan sanatçı ilk enstrümanını arıcılık yapan babasının kovanlardan çıkardığı peteklerin tellerini bir tahtanın üstüne çakarak yapmış.Bu yeteneğini fark eden babası ilk bağlamasını aldığında ise dünyanın en mutlu insanı olduğunu anlatıyor.

Albümünde sözü müziği kendisine ait olan 10 eser bulunan sanatçı kendi müziğini anlatırken şunları söylüyor:

-Aslında müziğimi kategorize etmeyi sevmiyorum ancak genel olarak konuşursak kökü Türk müziğine dayanan fakat batı alt yapılarıyla da zenginleştirilmiş çok sesli bir saundumuz var.Bu albüm sılov poptan çağdaş türküye kadar uzanan özgün eserlerden oluşuyor.Albümün stüdyo aşaması yaklaşık 3 yıl sürdü.Müziğin duayenlerinden sevgili Kemal Sahir Gürel aranjörlüğünü , Ali Ekber Kayış stüdyo yönetmenliğini, Emre Kral ise masteringi yaptı.Tamamen A takımı müzisyenler ile çalıştık.Bütün enstrümanları canlı çaldık ve akustik olarak kaydettik.18 çeşit enstrüman ve yaklaşık 25 kişilik koca bir orkestra kullandık. Bazı parçalara da ben eşlik ettim.Böylece samimi, çok sesli ve zengin bir saund elde ettik.Çıkış parçamız "ÖMRÜMÜ VERDİM".İlk klipimizi de bu parçaya çektik.

Geçen yıl en iyi proje albüm ödülü alan Gar Müzik firmasından çıkan albüm henüz yeni olmasına rağmen iyi bir çıkış grafiği yakalamış durumda. Gelecekte Muammer Enginsu bestelerinden daha çok söz edecek gibiyiz.Zira şimdiden yazdığı eserlerin ne kadar sağlam bir söz ve melodiye sahip olduğu dinleyici ve müzik otoriteleri tarafından ifade ediliyor.100'ün üstünde bestesi olan sanatçının ikinci ve üçüncü albümlerinin eserleri ise şimdiden hazır. ''YAĞMURUN KIZI'' albümünü bütün internet müzik sitelerinden indirebilir, D&R müzik mağazalarından ulaşabilirsiniz.

Sanatın her dalını sevdiğini söyleyen ve aynı zamanda bir öğretmen olan sanatçı 19 kişi ortaklaşarak yazdıkları "Melek Ağacı" isimli ilginç bir romanın da yazarlarından biri.Gelecekte bir kaç roman projesinin daha olduğunu ve kendi şiirlerinden oluşan bir şiir kitabının da basılmayı beklediğini öğreniyoruz. Sanatçı daha önce çeşitli tiyatro müzikleri,belgesel müziği, kısa film müziği de yaptı. JCI uluslar arası kısa film yarışması için senaryosu ve müziği de kendisine ait olan EKOMEN isimli bir kısa film de çekti.''Entel Köy Efe Köye Karşı'' filminin bağlama kayıtlarını da yapan sanatçı gelecekte mutlaka bir sinema filmi senaryosu da yazmak istediğini söylüyor.
''YAĞMURUN KIZI'' uzun yolda arabanıza koyup bıkmadan defalarca dinleyebileceğiniz bir albüm.Samimi, yalın,sahici,içten ve yumuşacık.Ruhunuzu bir çırpıda sarıveren eserlerden oluşuyor.Bunca birbirine benzeyen söz ve melodi kirliliğin ortasında eşsiz , huzur dolu bir ada gibi.O adayı sizin de keşfetmeniz dileğiyle...