Sertab Erener

Müziğe olan tutkusu ve soprano olarak gördüğü ilgiyle Sertab Erener’in farklılığı henüz İstanbul Devlet Konservatuarındakı öğrencilik yıllarında göze çarptı. 1990’ların başında, Sezen Aksu’nun yanısıra bir çok ünlü sanatçıyla aynı sahneyi paylaştı. 1992’de yine Sezen Aksu’nun desteğiyle ilk albümü ‘Sakin ol’u çıkardı. Bu albümün tirajı 1 milyonu aşmasıyla beraber Türkiye’nin en iyi satan ve çıkış yapan albümü oldu. Sertab Erener’in ikinci çalışması ‘Lal’ 1994’te yayınlandı. Ardından 1997’de ‘Sertab gibi’ ve 2001’de ‘Turuncu’ isimli albümleri çıktı.

Sertab Erener, Türkiye’de benzeri olmayan müzik kariyerinde bu güne kadar 5 milyona yakın albüm sattı ve sayısız ödül aldı. Opera’dan pop’a kadar bir çok müzik türünü kapsayan ses yeteneği ve olağanüstü sahne performansı sayesinde Jose Carreras ve Ricky Martin gibi dünyaca ünlü sanatçılarla çalıştı. Türkiye’nin en iyi satan bayan pop sanatçısı olarak Sertab Erener’in bir sonraki hedefi Avrupa’ya açılmak oldu ve bunun ilk adımı, Ricky Martin ile kaydettiği ‘Private Emotion’ adlı single ile atıldı. Bu düet, Latin Amerika’lı sanatçının 1999’da yayınlanan albümünün Türkiye ve Ortadoğu baskısında yer aldı.

Kısa bir zaman sonra Sertab’ın ilk dönem kayıtlarından bir olan ‘Lal’, 500’den fazla parçanın bulunduğu Sony Music ‘Soundtrack for a Century’ compilation set’inde tek Türkçe şarkı olarak yer aldı. Şubat 2000’de Avrupa için hazırlanmış ve kendi ismini taşıyan ilk Avrupa albümü yayınlandı. Albümün Avrupa medyasına tanıtımı Brüksel’de muhteşem bir show ile gerçekleşti ve Sertab’ın çok sayıda konser verdiği ve önemli festivallere katıldığı Benelux ülkelerinde büyük beğeni kazandı.

24 Mayıs 2003’te, Letonya’nın başkenti Riga’da ‘Everyway that I can’ adlı parça ve Eurovizyon’un gördüğü en iddiali performans ile ilk kez Eurovizyon birinciliğini Türkiye’ye getirmeyi başarmıştır. Bu başarı sayesinde sanatçı tüm Avrupa’da dikkati üzerine çekmiştir. 2005 senesinde Danimarka’da gerçekleşen Eurovizyon 50. Yıl kutlamasında ise ‘Everyway that I can’, 50 yıl içerisinde yarışmış 1000 parçanın arasından 9’uncu seçilmiştir.
‘Everyway that I can’ 2003 yazında haftalarca Avrupa müzik market satış listelerinde 1 numara oldu. Eurovision başarısının ardından 2004 yılınında ‘No Boundaries’ isimli ilk İngilizce albüm piyasaya çıktı ve Almanya, Hollanda, İsveç, İsviçre, Avusturya, Belçika, İspanya, Yunanistan, İngiltere, Polonya, Çek Cumhuriyeti gibi pek çok Avrupa ülkesi müzik marketlerinde yer aldı. Albümde Anggun, Galleon Grubundan Gilles Luka, Philippe Laurent ve Peter Kvint gibi çok sayıda uluslararası söz yazarı, besteci ve prodüktör yer aldı.
Aynı dönemde Sertab Erener’in yorumladığı Bob Dylon parçası ‘One More Cup of Coffee’ Penelope Cruz, Jessica Lange, John Goodman ve Jeff Bridges’ın baş rollerini paylaştığı ‘Masked and Anonymous’ adlı Hollywood yapımı filmin soundtrack albümünde yayınlandı.
‘No Boundaries’, Haziran 2004’te Japonya’da piyasaya çıktı ve Japon dinleyiciler tarafından büyük beğeni kazandı. Albümün çıkış şarkısı olan ‘Here I Am’, “A Tale of Two Sisters” adlı Japon-Kore yapımı filmin tanıtım müziği olarak kullanıldı ve filmin soundtrack albümünde yer aldı. Sertab Erener, albüm tanıtımı ve film galası için gittiği Japonya’nın başkenti Tokyo’da, Japon medyası tarafından büyük ilgiyle karşılandı.
Eurovizyon başarısının ardından tüm Avrupa ve Uzak Doğu’da adını duyuran Sertab Erener, Mayıs 2005’te ‘Aşk Ölmez’ isimili Türkçe albümünü piyasaya çıkardı.

Haziran 2005’te, Türkiye ve birçok yabancı ülkede vizyona giren Fatih Akın belgeseli ‘Crossing the Bridge – Sound of İstanbul’ için, Madonna’nın ‘Music’ parçasını yorumlaması ile beraber filmin soundtrack albümünde önemli bir yer almış bulunmaktadır. 2007 senesinin Mayıs ayında ‘Sertab goes to the Club – with Murat Uncuoğlu & Aytekin Kurt’ albümü piyasaya çıktı. Bu albümde Sertab’ın en sevilen şarkıları, elektronik müziğin önemli isimleri Murat Uncuoğlu ve Aytekin Kurt tarafından farklı ve modern bir tarzda düzenlenip, elektronik bir sound ile yeniden hayat buldu.
2007 yazında ‘I Remember Now’ adlı İngilizce single parçayı, farklı kültürler arasında hoşgörü ve saygıyı hedefleyen sosyal sorumluluk projesi DRUM (Dialogue, Respect and Understanding through Music) için yorumladı. 2007’nin Ekim ayında ise dünyanın en prestijli konser solanlarından New York Carnegie Hall ve Oscar törenlerinin tertip edildiği Los Angeles Kodak Theatre’da Fahir Atakoğlu ile birlikte verdiği konserlerde Amerika’da hayranlarıyla buluşmuştur.

Sertab Erener Eylül 2007’de kariyerinin 15. yılını, Harbiye Açık Hava Tiyatrosunda ‘Otobiyografi’ adını verdiği ve Sezen Aksu, Levent Yüksel, Fahir Atakoğlu, Nil Karaibrahimgil gibi sanatçıları konuk ettiği muhteşem bir konser ile kutladı. Bu konser, 2008 senesinin Aralık ayında DVD olarak piyasaya çıktı. Sertab Erener’in sadece bir kez gerçekleştirdiği “Otobiyografi” adlı konserin yanı sıra, sanatçının yakın dostlarıyla yapılan özel röportajları da içeren DVD, Sertab Erener hayranları için koleksiyonlarında yer alacak en değerli arşiv olmaya aday gibi görünüyor. “Otobiyografi” DVD’sinde konserdeki formata uygun olarak; “Yaşamla Ölüm Arasında”, “Yeniden Doğuş”, ve “Aşk” adlı üç bölüm yer alıyor. Yerli-yabancı bir çok usta ismin 2 yıllık yoğun çalışmasının ürünü olan “Otobiyografi”, Türkiye’de piyasaya çıkan ilk High Definition ve 5.1 Surround Sound DVD olma özelliklerini de taşıyor. On beş yılı aşan müzikal kariyerini görkemli bir eserle taçlandıran Sertab Erener’in “Otobiyografi” adlı muhteşem DVD’sine sanatçının hayranları büyük ilgi gösteriyor.

Sanatçının “Bu Böyle” isimli single’ı 12 Haziran 2009’da piyasaya çıkmıştır.
“Açık Adres” single’ını Aralık 2009’da piyasaya çıkaran sanatçı, Mart 2010 ve Nisan 2010 aylarını kapsayan süreçte Painted on Water grubu ile çıkardığı LOVE single’ının tanıtımı için “Painted on Water PR Tour 2010” turnesi adı altında Amerika’da birçok televizyon programına konuk olmuş ve 3 konser vermiştir.

Sanatçının ‘Rengarenk’ albümü 7 Haziran 2010 tarihinde piyasaya çıkmıştır, albümün ilk klibi ‘Koparılan Çiçekler’ adlı şarkısına çekilmiştir. Albümün lansmanı gösterişli bir açık hava konseri ile 30 Haziran 2010 Kuruçeşme Arena’da gerçeklestirilmiştir.
Digital satışların ön plana çıktığı son yıllarda üc ay gibi kısa bir zaman diliminde 150.000 satış rakamına ulaşmayı başaran ilk üç albümden biri olmayı başarmıştır.

Albümünün dördüncü klibi “İstanbul” şarkısına çekilmiştir. Klipte, İstanbul’un tarihi semtlerine ve barındırdığı farkli kültürlere yer verilerek şehrin tanıtımına da ayrıca katkı sağlamıştırr.
“Rengarenk” albümünün son klip çalışması ise sozleri Sertab Erener’e ait olan “Bir Çaresi Bulunur” adlı şarkıdır.
Sanatçı pop kariyeri dışında; kendisine “Sertab“ isminin konulmasına sebep olan , “Ey suh-i Sertab” şarkısının da yer aldığı “Türk Sanat Müzigi” albümünü 12 Nisan 2012 tarihinde müzikseverler ile paylaştı. Sanatçının hiç bir ticari kaygı içermeden babasına hediye albümü olarak piyasaya sunduğu “Ey Suh-i Sertab” , 2012 yılının en cok satan ikinci albümü olarak raflarda yerini almışıtr.
Albümün ilk canlı performansı 14 Temmuz 2012 tarihinde Ülker Arena’da seyirci ile buluşmuş ve büyük beğeni toplamıştır. Hemen ardından Ağustos 2012’de Star Tv ve Ntv’de yayınlanan “Ey Suh-i Sertab Konseri” televizyon izleyicisi ile tüm Türkiye’ye ulaşmıştır.

Sertab Erener, 2012’nin yaz aylarında “Ozan Çolakoglu’nun 01” albümünde yer alan, sözü “MODEL” grubu üyelerinden Can Temiz’e ait olan “Dım Dım” adlı şarkıyı sevenleriyle paylastı. Şarkının klibi Mardin ve Dara’da kalabalık bir ekiple birlikte çekilmistir.
Sanatçı, 2013’ün Nisan ayında çıkan ‘’Sade’’ adlı albümünün ilk klibini ‘İyileşiyorum’ isimli parçasına çekmiştir. Daha sonar aynı albümden ‘’Öyle de güzel’’ ve ‘’Söz’’ adlı şarkılara da klip çekti.

Sanatçı bu albümden sonar Ocak 2015’te yayınlanan Tesadüf Aşk isimli single’ı yayınladı. Kendisine Serkan altunorak’ın eşlik ettiği klip de aynı ay içerisinde yayınlandı.

2014 yılının sonlarında çocuk gelinler için Sezen Aksu ile beraber yazdığı ‘’Kız Leyla’’ isimli çalışmasına Sabancı Vakfı ile Çağan Irmak yönetiminde çekilen klibi 2015 yılı Nisan ayında yapılan bir lansmanla tanıtılan Sertab Erener 2015 içerisinde Fox Tv’de yayınlanan ‘’Sesi Çok Güzel’’ adlı yarışmanın da jüri üyeliğini yapmıştır.

TECHSOFT Web Tasarım Hizmeti Web Tasarım Hizmeti ile Hazırlanmıştır.