Gökçe

Gökçe Dinçer bilinen adıyla, Gökçe (d. 9 Eylül 1979), ilkokul yıllarında piyano ve bateri öğrendi. Üniversite yıllarında çeşitli amatör gruplara solistlik yaptı. Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden sanat yönetimi olarak mezun oldu. 2 yıl boyunca bir reklam şirketinde çalıştıktan sonra hayatına müzisyen olarak devam etme kararı aldı. Üç bayandan oluşan The Eva Band ile bateri çalmaya başladı. Yaklaşık iki sene kadar çeşitli şehirlerde konserler verdi.

Gökçe,2007'de ilk albümü Böğürtlenli Reçel ve 2009'da Beş Kuruş Yok adlı albümlerini çıkardı. Bu albümlerden "Aradım Seni","Vay Be Ben Neymişim","5 Kuruş" ve "Anladım Ki" Türkiye çapında hit oldu. Temmuz 2011'de Tutti Frutti Te Kelas adında bir çingene şarkısından uyarlama "Tuttu Fırlattı" şarkısı ile Türkiye resmi şarkı listesinde 1 numara oldu ve bunu başaran tek rock şarkısı olmayı başardı. Aynı zamanda YouTube'da en çok izlenen Türkçe kadın müzik videosu rekorunu kırdı. Ocak 2012'de üçüncü albümü Kaktüs Çiçeği'ni çıkardı. İlk video klibi "Ne Yapardım?" sanatçının en büyük hitlerinden biri haline geldi. Son olarak "Oh Olsun" adlı şarkısını kliplendirdi.

Gökçe,"Tuttu Fırlattı" ile Youtube'da en çok izlenen Türkçe kadın müzik videosu rekoruna sahiptir. 2012'deki yükselen başarı grafiği ile Altın Kelebek Ödülleri'nden "En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı" seçildi. Azerbaycan'da düzenlenen The First 2012 ödül töreninde "Yılın Pop Sanatçısı" ödülünü aldı. Yine 2012'de Pınar Kido'nun reklam yüzü oldu ve reklamın yarışması sanatçının hit şarkısı "Tuttu Fırlattı" üzerine yapıldı.[5]

Daha sonra Matruşka albümüyle birlikte Beata Palya'ya ait Transilvania film müziği Tchiki Tchiki şarkısından uyarlama Çık Çık Hayatımdan şarkısına çekilen klibiyle 2014 de yeniden televizyonlarda yerini aldı.

Müzisyen bir babanın kızı olan Gökçe, İstanbul’da doğdu. Müzik hayatına ilkokul yıllarında aldığı piyano dersleriyle başladı, gelecekte müzisyen olacağının sinyallerini veriyordu. O yıllarda Konservatuvar Piyano Bölüm Başkanı Ergican Saydam’dan özel dersler aldı. Ortaokul yıllarına geldiğinde gitara merak salan Gökçe, babasından gitar öğrenmeye başladı. Lise son yıllarında, şarkı sözleri yazmaya ve besteler yapmaya başladı Babasının müzisyenliği nedeniyle, tatil dönemlerinde sahne ve tiyatro kulislerinde vakit geçirme fırsatı bulan Gökçe, müziğin yanı sıra Şahika Tekand tiyatro okuluna giderek 2 yıl oyunculuk dersleri aldı.

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Yönetmenliği bölümünü kazanan Gökçe, bir yandan okuluna devam ederken diğer yandan müzik gruplarında şarkı söylemeye ve davul çalmaya başladı. Üniversiteden mezun olduktan sonra 2 yıl bir reklam şirketinde sanat yönetmeni olarak çalıştı. Bu süre içinde bir de kız grubu kuran Gökçe artık grubuyla konserler verip, bazı mekânlarda da sahne alıyordu. Aynı dönemlerde tamamıyla müzik yapmaya karar vererek sanat yönetmenliğini bıraktı ve 3 bayandan oluşan grubuyla davul çalmaya başladı.

20 yaşından beri yaptığı besteleri ve birikimlerini bir albümde toplamaya karar veren Gökçe prodüktörlüğünü ve aranjörlüğünü üstlenen Alen Konakoğlu ile stüdyo çalışmalarına başladı. 2007 senesinde Bora Yeter'le tanışan Gökçe, aynı dönemde Bora Yeter vasıtasıyla tanıştığı yapım firması Pasaj Müzik'le anlaşarak ilk albüm çalışmalarına başladı.

Gökçe ilk albümü Böğürtlenli Reçel'i Pasaj Müzik etiketiyle Haziran 2007'de piyasaya sürdü. Albümdeki 7 şarkının söz ve müziği Gökçe'ye aittti. Bunun dışında Ferda Orçun Aca'nın bir şarkısı ve Alen Konakoğlu'nun iki bestesi albümde yer aldı. Çıkış şarkısı olarak "Aradım Seni" seçildi ve ilk klip bu şarkıya geldi. İkinci şarkısı ise Ferda Orçun Aca'nın söz ve müziğini yazdığı "Vay Be Ben Neymişim"'e geldi. Bu teklilerle elde ettiği başarılar üzerine Kral TV Video Müzik Ödülleri ve Powertürk Müzik Ödülleri'nde "En İyi Çıkış Yapan Sanatçı" adaylıklarını elde etti. Diğer teklileri ise "Böğürtlenli Reçel","Her Gece" ve "Seviyorum Özlüyorum" oldu.

2009'da ikinci albümü Beş Kuruş Yok'u piyasaya çıkardı. Bu albüm daha karamsar bir albümdü. Gökçe kendi acı gerçeklerini bu albümde dinleyenlere yansıttı. Albümde bulunan 9 şarkıdan 8'i Gökçe'ye aitti. Bu albümde üç düet —Hayko Cepkin,Esin İris ve Serdar Barçın— yer almıştır. Ayrıca daha önce Leman Sam'ın seslendirdiği "Anladım Ki" bu albümde coverlanmıştır. Albümün çıkış şarkısı R&B-rap sanatçısı Esin İris ile düet yaptığı "5 Kuruş"'a geldi. Diğer tekliler ise albümde en çok beğeni alan "Anladım Ki","Hayat" ve Serdar Barçın düeti "Şehir oldu.

Gökçe, 2011'in Haziran ayında Alen Konakoğlu prodüktörlüğünde "Tuttu Fırlattı"'yı dijital platformda satışa sundu. Ünlü bir anonim bir Balkan eseri "Tutti Frutti" nakaratta kullanıldı. Şarkının geri kalan kısmını Gökçe besteledi ve sözlerini Esin İris ile birlikte yazdı. "Tuttu Fırlattı",İTÜ EMÖS Yılın En BaşArı'lıları ödül töreninde "Yılın En BaşArı'lı Şarkısı" seçildi. 1 Şubat 2012 tarhinde içinde "Tuttu Fırlattı"'nın da bulunduğu Kaktüs Çiçeği albümü yayımlandı. Albümde bir Türk sanat müziği olan "Kıskanırım Seni Ben" coverladı. Ayrıca Miss Platnum’um “Mercedes Benz” şarkısına Türkçe sözler yazan Gökçe, bu şarkıyı albüme "Kime Ne?" adıyla yer verdi. Alen Konakoğlu prodüktörlüğünde hazırlanan albümün çıkış şarkısı "Ne Yapardım?" oldu. Klibin yönetmenliğini albüm fotoğraflarını da çeken Burak Ertaş gerçekleştirdi.

Bu hızlı çıkışın ardın 2012 Altın Kelebek Ödülleri'nden "En İyi Çıkış Yapan Solist" ödülünü aldı. Aynı yıl gerçekleştiren Aslan Max 23 Nisan Ödülleri'nde "Tuttu Fırlattı","En Sevilen Şarkı" ödülünü aldı. 15 Ağustos 2012'de albümden çıkan üçüncü şarkısı "Oh Olsun"u Onur Yayla yönetmenliğinde kliplendirdi.

TECHSOFT Web Tasarım Hizmeti Web Tasarım Hizmeti ile Hazırlanmıştır.